خرید اتصالات گازی

خرید اتصالات گازی

جهت انشعاب در مسیر لوله‌های آهنی، تغییر سایز آنها در مواردی که لازم است سایز لوله کوتاه‌تر یا بلندتر باشد از این نوع اتصالات استفاده می‌شود. مقاومت این اتصالات بسیار بالا بوده و اگر مطابق با استانداردها اجرا شود، اتصالات، بسیار قوی و ماندگار خواهند بود. قیمت اتصالات جوشی گاز به موارد متعددی بستگی دارد. اگر قصد خرید یا اطلاعات تکیمیلی ددر این مورد هستید پس با ما همراه باشید.

خرید اتصالات گازی
خرید اتصالات گازی

اتصالات گازی

تجهیزات مختلفی برای ساخت یک سیستم گاز رسانی مجهز و مطمن نیاز می شود. سیستم های گاز رسانی از انواع ابزار ، محصولات و وسایل مربوط به انتقال رسانی گازی تشکیل می شوند و نصب و قرار گیری این تجهیزات در کنار هم ، سیستم گاز رسانی شما را تکمیل می کند. در کنار لوله های گازی ، تجهیزات دیگری نیز باید خریداری و نصب گردد که به آن اتصالات گازی گفته می شود.

استاندارد اتصالات گازی

اتصالات گاز باید از چندین استاندارد پیروی کنند تا از طراحی و عملکرد مناسب آنها اطمینان حاصل شود. به عنوان مثال ASTM C1541 + REDLINE مشخصات استاندارد برای کوپلینگ های انتقال محافظ با استفاده از واشر پلی وینیل کلرید انعطاف پذیر (PVC ) برای اتصال لوله و اتصالات DWV ناهمسان است. استاندارد ASTM F2817 مشخصات استاندارد برای لوله تحت فشار گاز PVC و اتصالات آن برای نگهداری یا تعمیر است. استاندارد BS EN 10301 در مورد لوله ها و اتصالات فولادی برای خطوط لوله ساحلی و فراساحلی بحث می کند.

در کشور ما نیز گواهی استاندارد ملی ایران ISIRI 3360 نیز برای لوله گاز استفاده می شود.

انواع اتصالات گازی

 • اتصالات گازی زانویی 90 درجه مدل LR
 • اتصالات زانویی 90 درجه مدل SR
 • اتصالات گازی زانویی ۴۵ درجه
 • اتصالات گازی زانویی 180 درجه مدل LR
 • اتصالات زانویی 180 درجه مدل SR
 • اتصالات گازی مدل سه راهی هم اندازه یا Equal Tee
 • اتصال های گازی سه راهی کاهنده یا Reducing Tee
 • تبدیل کاهنده هم مرکز یا Concentric Reducer، نوعی از انواع اتصالات گازی
 • اتصالات گازی مدل تبدیل کاهنده غیر هم مرکز یا Eccentric Reducer
 • اتصالات گازی درپوش یا Cap

راهنمای خرید لوله و اتصالات گاز

برای خرید انواع لوله و اتصالات فلزی بهتر است به چند نکته مهم توجه داشته باشید. نکاتی که می تواند در انتخاب درست و خرید لوله و اتصالات گاز با بهترین قیمت بسیار مؤثر باشد پس در ادامه نیز با ما همراه باشید تا با این نکات آشنا شوید.

استاندارد اتصالات گازی
استاندارد اتصالات گازی

انواع لوله و اتصالات گاز

لوله و اتصالات گاز را می توان بر اساس پارامترهای مختلفی نظیر جنس یا شیوه تولید طبقه بندی کرد.

لوله و اتصالات گاز بر اساس جنس

بر اساس جنس، لوله های گازی به دو نوع فلزی و غیر فلزی تقسیم می شوند. لوله‌ فلزی نظیر لوله‌ فولادی، آهنی و استیل از استحکام و طول‌ عمر بیشتری نسبت به لوله غیر فلزی نظیر پلی اتیلن برخوردارند.

لوله و اتصالات گاز بر اساس روش تولید

از منظر روش تولید، انواع لوله و اتصالات گاز به دو گروه لوله درزدار و بدون درز دسته بندی می شوند. لوله های درزدار در فرآیند تولید دارای خط جوش و درز هستند. از طرفی دیگر لوله های بدون درز یا مانیسمان ساختاری یکپارچه و بدون درز و شکاف دارند.

انواع لوله و اتصالات گاز
انواع لوله و اتصالات گاز

استحکام، مقاومت در برابر فشار و البته قیمت خرید لوله مانیسمان بالاتر از لوله های درزدار است. از طرفی دیگر لوله های درز دار امکان جوشکاری، تعویض و تعمیر بهتری دارند. انتخاب آن ها بستگی زیادی به حوزه کاربرد و نوع مصرف دارد.

انواع لوله و اتصالات گاز بر اساس نوع کار

بر اساس شیوه اجرای لوله های گازی این تجهیزات را می توان به دو گروه توکار و روکار طبقه بندی کرد. در لوله کشی گاز روکار، لوله ها و اتصالات قابل مشاهده بوده و به نوعی در سطح قرار می گیرند. لوله های درزدار با قابلیت تعمیر و تعویض آسان معمولاً انتخاب خوبی هستند.
لوله api (American Petroleum Institue) از جمله لوله درزدار است. این تجهیزات در استاندارد پترولئوم آمریکا ساخته می شوند و تست های مختلفی را پشت سر گذرانده اند. در نتیجه مقاومت و استحکام قابل توجهی داشته و می توانند در لوله کشی گاز توکار نیز استفاده شوند.
برای لوله کشی گاز توکار که در اغلب درون زمین یا سازه قرار می‌گیرند و قابل رؤیت نیست، معمولاً از تجهیزات مقاوم استفاده می‌کنند. از این رو لوله گاز مانیسمان و لوله api گاز گزینه های معمول هستند. لوله مانیسمان رده 40 رایج ترین و پرکاربردترین نوع لوله مانیسمان می باشد.
طبیعتاً نوع لوله به کار گرفته شده بر قیمت لوله و اتصالات گاز خانگی و صنعتی تأثیرگذار خواهد بود. برای مشاهده آخرین قیمت لوله گاز و انواع اتصالات گازی می توانید به صفحه محصولات نگاهی بیندازید.

اتصالات مانیسمان چیست؟

اتصالات مانیسمان نوعی اتصالات بدون درز هستند که با مواد مختلفی ازجمله فولاد، کربن استیل و استنلس استیل ساخته می‌شود. این قطعات یکی از انواع اتصالات جوشی هستند. در فرآیند تولید این نوع اتصالات، از شمش توپر فولادی به جای ورقه‌های فلزی استفاده می‌شود. به دلیل بدون درز بودن، این اتصالات قادر به تحمل فشار و دمای بیشتری هستند و مقاومت بالاتری دارند. از این قطعات برای اتصال انواع لوله آهنی بدون درز استفاده می‌شود.

روش ساخت لوله گاز درزدار ( روکار و API )

لوله سیاه درزدار به دو روش درز مستقیم و اسپیرال (مارپیچ) ساخته می شود. برای ساخت لوله سیاه درزدار، ابتدا ورق را به وسیله غلتک فرم می دهیم و وقتی لبه های ورق به هم نزدیک می شود آن را جوش می دهیم. پس از آن لوله را تست کرده، در صورتی که تست را قبول شود به آن تست آب یا گاز (با توجه به سیالی که تست انجام شده است) می گویند و در صورتی که تست را قبول نشود به عنوان لوله گاز روکار، لوله داربست و لوله صنعتی عرضه می شود.

اتصالات گازی چیست و در کجا نصب می شود ؟

لوله ها وظیفه انتقالات سیالات را به بخش ها مختلف یک ساختمان ، پروژه ، واحد های مسکونی و …دارند. لوله ها در ابعاد و طول های مختلفی ساخته می شوند تا انواع سیالاتی همچون گاز را از خود عبور دهند. اما از آنجا که امکان ساخت لوله های فلزی به صورت یک تیکه با انحنا و پیچش های مورد نیاز پروژه های گاز رسانی و … موجود نبود ، تجهیزاتی به اسم اتصالات فلزی ساخته شده اند تا در مواقع مورد نیاز خط مسیر فلزی را عوض کنند ، آن را انشعاب دهند یا به یک وسیله یا ابزار دیگر پیوند دهند. اتصالات گازی نیز به همین منظور ساخته شد.

<yoastmark class=

اتصالات لوله گازی

همانگونه که ذکر کردیم از این اتصالات در سیستم‌های لوله‌کشی و به برای ایجاد تغییراتی در سایز و یا جهت‌دهی (تغییر مسیر) به لوله‌های آهنی، استفاده می‌شود. علاوه بر موارد ذکر شده از این اتصالات، برای متصل کردن تجهیزات جانبی و یا اصلی، در بسیاری موارد برای مونتاژ شیرآلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که این اتصالات تنها وظیفه وصل کردن ندارند! با استفاده از آنها، می‌توان اغتشاش جریان و افت فشار را تا حد زیادی کاهش داد. برای اجرای عملیات فوق، متریال خاصی نیاز نیست و حتی به سرویس‌های کوتاه مدت که به صورت دوره‌ای انجام می‌گیرد، نیاز نیست (مگر اینکه اتصالات غیر استاندارد باشند) به همین دلیل قیمت اتصالات لوله گاز اغلب مقرون به صرفه است و هزینه‌های هنگفتی روی دست افراد نمی‌گذارند.

زمینه استفاده و کاربرد

نوع مصرف عامل کلیدی در انتخاب لوله و اتصالات است. طبیعتاً لوله و اتصالات گاز خانگی با تجهیزات صنعتی همچون کارخانه ها تفاوت بسیاری دارند. شرایط لوله کشی نظیر توکار یا روکار بودن نیز در انتخاب مؤثر است.

مشخصات فنی لوله و اتصالات گاز

مشخصات فنی عامل مهم و بسیار کاربردی است. ضخامت لوله ها و قطر لوله ها دو پارامتر کلیدی است. افزایش میزان جریان گاز و همچنین حوزه مصرف بزرگتر، نیازمند تجهیزات با مشخصات فنی بالاتر می باشد.
در این خصوص توجه به رده بندی و طراحی لوله برای فشار یا دمای خاص اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال لوله های غیرفلزی نظیر پلی‌اتیلن و پلیمر برخلاف لوله های فلزی برای فشار کمتر طراحی شده‌اند.

شرکت و برند لوله و اتصالات گازی

برند سازنده عامل مهمی در کیفیت و قیمت تجهیزات است. در این زمینه لوله گاز سپاهان و لوله گازی سپنتا از نام های شناخته شده هستند. برند های لوله و اتصالات گازی آریا، ساوه و اهواز نیز از دیگر شرکت های فعال به شمار می روند.

مرکز فروش و عرضه محصولات

نمایندگی لوله و اتصالات گاز و مرکز فروش معتبر تضمین کننده کیفیت ساخت لوله هاست. ضمن آن که امکان مشاوره، تنوع محصولات و خرید با بهترین قیمت را به ارمغان می آورد. شرکت فولاد جهان مهر با بیش از 20 سال تجربه در زمینه فروش لوله و اتصالات فلزی آماده ارائه خدمات است.

قیمت لوله و اتصالات گاز

هزینه و قیمت خرید لوله و اتصالات گازی از دغدغه های اصلی خریداران است. شیوه تولید، جنس و مشخصات فنی لوله و اتصالات فلزی مهمترین و شاید اثرگذارترین پارامتر است. افزایش رده، ضخامت و طول لوله گاز افزایش خدمات و قیمت را به دنبال دارد. به عنوان مثال قیمت لوله گاز 12 متری در قیاس با قیمت لوله گاز 6 متری بالاتر است.

ویژگی های اتصالات گازی :

 • در رنگ سیاه تولید می شوند
 • تا 200 الی 300 درجه فارنهایت تحمل دمایی دارند.
 • از حداکثر تحمل دمایی و فشاری 150 PSI (اینچ بر پوند) برخوردار می باشند.
 • این اتصالات از فلز ساخته می شود و در انواع فولادی یا آهنی تولید می شوند.
 • قابلیت وصل کردن لوله های گاز را به یکدیگر فراهم می کنند.
 • در انواع مانسیمان یا درزدار ساخته می شوند.

مزایای استفاده از اتصالات گازی

اتصالات از جهات مختلف دارای مزیت های فراوانی هستند. چراکه خطوط انتقال گاز و مسیر لوله کشی نیاز به تغییرات متعددی دارد. از این رو اتصالات مختلف نظیر اتصالات جوشی گاز عنصری کلیدی در این خصوص هستند. از جمله مزیت های بهره مندی از این تجهیزات عبارتند از:

 • امکان تغییر جهت در مسیر لوله کشی گاز. انواع زانویی جوشی درزدار یا مانیسمان کاربرد فراوانی دارند.
 • امکان تغییر اندازه و سایز لوله گاز، این کار اغلب به وسیله تبدیل جوشی گاز انجام می شود.
 • ایجاد انشعاب و شاخه های مختلف در جهت های گوناگون. انشعاب گیری به وسیله انواع سه راهی‌، تبدیل و چهار راهی صورت می پذیرد.
 • امکان اتصال به دستگاه ها و تجهیزات مختلف. اتصال بوشن می تواند در این زمینه کاربردی باشد.
 • مسدود کردن مسیر های لوله کشی. گپ و درپوش فلزی انتخاب خوبی برای این امر هستند.
مزایای استفاده از اتصالات گازی
مزایای استفاده از اتصالات گازی

در زمان خرید اتصالات گازی به چه نکاتی باید توجه کرد ؟

 • ابعاد و ساز اتصالات گاز دقیقا باید مطابق با لوله باشد تا جوشکاری درست و صحیح صورت بگیرد.
 • کیفیت و مواد اولیه لوله و اتصالات گاز باید با یکدیگر تناسب داشته باشند تا در زمان جوش دادن با مشکل موجه نشود.
 • حجم و ظرفیت اتصالات لوله گاز را مد نطر قرار دهید تا دچار ترکیدگی و آسیب قرار نگیرد.
 • در زمان خرید و نصب به استاندارد ها توجه فرمایید.
 • از آنجا انتقال گاز از اهمیت زیادی برخوردار می باشد حتما از مرغوب ترین برند ها استفاده نمایید.
 • شایان ذکر است در سیستم های گاز رسانی که در آن از لوله های پلی اتیلن استفاده شده است، از اتصالات گازی فولادی نمی توانید استفاده کنید چرا که نصب آن با جوشکاری صورت می گیرد.

جنس پیشنهادی اتصالات گازی

معمولا در خطوط لوله کشی گاز یا لوله کشی آتش نشانی از دو جنس اتصالات استفاده می شود:

 • اتصالات فولادی یا اتصالات کربن استیل که در بازار به اتصالات آهنی معروف هستند. گرید فولاد مورد استفاده در ساخت این اتصالات فولاد ST37 است. اتصالات جوشی گازی
 • مانند اتصالات جوشی گاز رده ۴۰ و رده ۲۰ و اتصالات جوشی گاز درزدار از فولاد ST37 ساخته می شوند.
 • اتصالات چدنی نیز بخش دیگری از اتصالات گازی را تشکیل می دهند. از این نوع اتصالات در بخش اتصالات دنده ای اطراف کنتور استفاده می شود. استفاده از اتصالات چدنی سیاه در اتصالات دنده ای در گازرسانی الزامی است.

سخن پایانی

انواع اتصالات گازی، کاربرد های بسیاری در صنایع دارند، این اتصالات شکل های مختلفی دارند و متناسب با شکل آن ها، می توان این اتصالات را در لوله کشی های گازی به کار برد. مجموعه ما متناسب با نیاز مصرف کنندگان به فروش این نوع از اتصالات گازی می پردازد. هدف ما فروش با کیفیت ترین و در عین حال ارزان ترین اتصالات می باشد.

 

منبع : سحرگاز

جهت دسترسی به حساب کاربری خود وارد شوید