خرید اتصالات گازی

خرید اتصالات گازی

اتصالات گازی یکی از قطعات مهم در سیستم های گازی هستند که برای انتقال گاز از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شوند. این اتصالات برای اتصال لوله های گازی به هم، اتصال لوله های گازی به دستگاه های گازی و یا اتصال دستگاه های گازی به هم استفاده می شوند. در این مقاله به بررسی انواع اتصالات گازی و نکات مهم در انتخاب و استفاده از آن ها پرداخته خواهد شد.

خرید اتصالات گازی
خرید اتصالات گازی

اتصالات گازی چیست و در کجا نصب می شود ؟

لوله ها وظیفه انتقالات سیالات را به بخش ها مختلف یک ساختمان ، پروژه ، واحد های مسکونی و …دارند. لوله ها در ابعاد و طول های مختلفی ساخته می شوند تا انواع سیالاتی همچون گاز را از خود عبور دهند. اما از آنجا که امکان ساخت لوله های فلزی به صورت یک تیکه با انحنا و پیچش های مورد نیاز پروژه های گاز رسانی و … موجود نبود ، تجهیزاتی به اسم اتصالات فلزی ساخته شده اند تا در مواقع مورد نیاز خط مسیر فلزی را عوض کنند ، آن را انشعاب دهند یا به یک وسیله یا ابزار دیگر پیوند دهند. اتصالات گازی نیز به همین منظور ساخته شد.

ویژگی های اتصالات گازی :

 1. در رنگ سیاه تولید می شوند
 2. تا 200 الی 300 درجه فارنهایت تحمل دمایی دارند.
 3. از حداکثر تحمل دمایی و فشاری 150 PSI (اینچ بر پوند) برخوردار می باشند.
 4. این اتصالات از فلز ساخته می شود و در انواع فولادی یا آهنی تولید می شوند.
 5. قابلیت وصل کردن لوله های گاز را به یکدیگر فراهم می کنند.
 6. در انواع مانسیمان یا درزدار ساخته می شوند.

انواع اتصالات گازی:

 1. اتصالات فشار قوی:
  این اتصالات برای اتصال لوله های گازی با فشار بالا به کار می روند. این اتصالات به صورت پیچ و مهره، جوشی و فلنجی عرضه می شوند.
 2. اتصالات فشار متوسط:
  این اتصالات برای اتصال لوله های گازی با فشار متوسط به کار می روند. این اتصالات به صورت پیچ و مهره و جوشی عرضه می شوند.
 3. اتصالات فشار پایین:
  این اتصالات برای اتصال لوله های گازی با فشار پایین به کار می روند. این اتصالات به صورت پیچ و مهره، جوشی و فشاری عرضه می شوند.
 4. اتصالات آتشخوار:
  این اتصالات برای اتصال دستگاه های گازی با یکدیگر به کار می روند. این اتصالات به صورت پیچ و مهره و جوشی عرضه می شوند.

نکات مهم در انتخاب و استفاده از اتصالات گازی:

 1. اتصالات گازی باید با ایمنی کامل انجام شود و باید از مواد باکیفیت و استاندارد استفاده شود.
 2. قبل از نصب اتصالات گازی، باید اطمینان حاصل شود که لوله ها و اتصالات بدون هیچ گونه خراش و ضربه ای هستند.
 3. باید اطمینان حاصل شود که اتصالات گازی با فشار متناسب با نوع دستگاه گازی و لوله های گازی استفاده شده هستند.
 4. باید اطمینان حاصل شود که اتصالات گازی به درستی نصب شده اند و هیچ گونه نشتی گازی وجود ندارد.
 5. باید از نصب اتصالات گازی در محل های دمای بالا و رطوبت بالا خودداری شود.

اتصالات جوشی چیست و استفاده از آن در اتصالات لوله گاز چه مزایایی دارد؟

یکی از کاربردی ترین اتصالات در صنعت لوله کشی اتصالات فلزی جوشی می باشد. در واقع برای ایجاد انشعاب در مسیر لوله، ایجاد تغییرات در سایز و یا جهت لوله و همچنین در موارد مسدود کردن لوله ها از این نوع اتصالات و به صورت جوش دادن به لوله مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع اتصالات دارای مقاومت بسیار بالا بوده که اگر تحت استاندارد اجرا شود اتصالی بسیار قوی بین لوله ها ایجاد خواهد کرد. ضمن آن که با استفاده از این نوع اتصالات می توان افت فشار و اغتشاش جریان را به حداقل رساند.

اتصالات جوشی چیست
اتصالات جوشی چیست

برای اجرای اتصالات جوشی به مواد خاصی نیاز نیست. همچنین به سرویس های دوره ای کوتاه مدت نیازی ندارد. این اتصالات از وزن کمی برخودار است که طبیعتاً مقرون به صرفه می باشد. استفاده از این اتصالات در سیالات موجب ایجاد مسیری همگون برای سیالات شده که اغتشاش و تغییرات در فشار سیال را ایجاد نمی کند.

اتصالات لوله گازی

همانگونه که ذکر کردیم از این اتصالات در سیستم‌های لوله‌کشی و به برای ایجاد تغییراتی در سایز و یا جهت‌دهی (تغییر مسیر) به لوله‌های آهنی، استفاده می‌شود. علاوه بر موارد ذکر شده از این اتصالات، برای متصل کردن تجهیزات جانبی و یا اصلی، در بسیاری موارد برای مونتاژ شیرآلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که این اتصالات تنها وظیفه وصل کردن ندارند! با استفاده از آنها، می‌توان اغتشاش جریان و افت فشار را تا حد زیادی کاهش داد.

اتصالات لوله گازی
اتصالات لوله گازی

برای اجرای عملیات فوق، متریال خاصی نیاز نیست و حتی به سرویس‌های کوتاه مدت که به صورت دوره‌ای انجام می‌گیرد، نیاز نیست (مگر اینکه اتصالات غیر استاندارد باشند) به همین دلیل قیمت اتصالات لوله گاز اغلب مقرون به صرفه است و هزینه‌های هنگفتی روی دست افراد نمی‌گذارند.

قیمت ملزومات لوله کشی گاز:

لیست قیمت ملزومات گازی شامل قیمت نوار خطی سیاه نیاشیمی، قیمت نوار خطی سفید نیاشیمی، قیمت نوار سرجوش سیاه نیاشیمی، نوار سرجوش سفید نیاشیمی، قیمت نوار سرجوش گرم دولایه نیاشیمی، نوار خطی سیاه آلتن، نوار خطی سفید آلتن، نوار سرجوش سیاه صدفوت آلتن، نوار سرجوش سفید آلتن، نوار سرجوش گرم دو لایه آنتن، رنگ گالنی نیاشیمی استوانه، رنگ گالنی نیاشیمی مکعب، رنگ ۱ لیتری شایک، رنگ گالنی آلتن می باشد.

راهنمای خرید لوله و اتصالات گاز

برای خرید انواع لوله و اتصالات فلزی بهتر است به چند نکته مهم توجه داشته باشید. نکاتی که می تواند در انتخاب درست و خرید لوله و اتصالات گاز با بهترین قیمت بسیار مؤثر باشد.

قیمت لوله گاز

قیمت لوله گاز به عوامل زیادی بستگی دارد . مهمترین پارامتر در قیمت لوله گاز , قیمت مواد اولیه یعنی فولاد میباشد . خرید و فروش لوله گاز در سطح بالا برحسب تن و وزن لوله میباشد و این قیمتها بر اساس وزن محاسبه شده و در فروشگاه لوله و اتصالات به صورت شاخه های تعیین قیمت شده و به دست مصرف کننده میرسد.

قیمت لوله گاز
قیمت لوله گاز

برند لوله گاز نیز از عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن است . لوله گاز اهواز , سپاهان , ساوه , درپاد تبریز , کاوه , سپنتا , کچو , آریا , سمنان از جمله تولید کنندگان مطرح لوله گاز در کشور هستند. واردات لوله گاز نیز معمولا از کشورهایی نظیر چین و بلوک شرق اروپا مانند روسیه , اکراین و رومانی انجام میشود.

اتصالات گازی از چه جنسی ساخته می شوند ؟

مواد اولیه ای که در تولید و ساخت اتصالات لوله گاز به کار می روند باید از کیفیت و طول عمر بسیار خوبی برخوردار باشند. چرا که اگر اتصالات گازی از مقاومت و تحمل خوبی برخوردار نباشند با کوچک ترین ضربه ای مورد اسیب و شکستگی قرار میگیرند و باعث نشتی گاز می شوند که می توان بسیار خطر آفرین و آسیب زننده باشد. به همین علت در ساخت اتصالات گاز از فولاد استفاده می کنند که که از مقاومت بسیار بالایی برخودار است و در برابر عوامل محیطی و ضربه ، تحمل بسیار خوبی دارد.

اتصالات گازی آریا

اتصالات گازی آریا یکی از برند های محبوبی است که در زمینه ساخت و فروش اتصالات گازی فولادی فعالیت دارد. شرکت اتصالات گازی آریا جام اتصالات گازی را در انواع درزدار و بدون درز تولید و عرضه می نماید. اتصالات گازی بدون درز یا مانیسمان در دو نوع سبک و سنگین تولید می گردد. شما می توانید تمامی اطلاعات مربوط به اتصالات گازی را در ادامه مطلب دریافت نمایید. برای مشاهده لیست قیمت و اطلاع از درصد های تخفیف تماس بگیرید.

انواع اتصالات برند آریا

 1. زانو جوشی ۴۵ و ۹۰ (Elbow) درجه درزدار و مانیسمان آریا
 2. سه راه مساوی (Tee) درزدار و مانیسمان آریا
 3. سه راه تبدیل (Tee) درزدار و مانیسمان آریا
 4. زانو چپقی (Bends) درزدار و مانیسمان آریا
 5. تبدیل (Reducer)درزدار و مانیسمان آریا
 6. سردنده (Nipple) درزدار و مانیسمان آریا
 7. کپ جوشی (Cap) درزدار و مانیسمان آریا
 8. و…

زمینه استفاده و کاربرد

نوع مصرف عامل کلیدی در انتخاب لوله و اتصالات است. طبیعتاً لوله و اتصالات گاز خانگی با تجهیزات صنعتی همچون کارخانه ها تفاوت بسیاری دارند. شرایط لوله کشی نظیر توکار یا روکار بودن نیز در انتخاب مؤثر است.
مشخصات فنی لوله و اتصالات گاز
مشخصات فنی عامل مهم و بسیار کاربردی است. ضخامت لوله ها و قطر لوله ها دو پارامتر کلیدی است. افزایش میزان جریان گاز و همچنین حوزه مصرف بزرگتر، نیازمند تجهیزات با مشخصات فنی بالاتر می باشد.
در این خصوص توجه به رده بندی و طراحی لوله برای فشار یا دمای خاص اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال لوله های غیرفلزی نظیر پلی‌اتیلن و پلیمر برخلاف لوله های فلزی برای فشار کمتر طراحی شده‌اند.
شرکت و برند لوله و اتصالات گازی
برند سازنده عامل مهمی در کیفیت و قیمت تجهیزات است. در این زمینه لوله گاز سپاهان و لوله گازی سپنتا از نام های شناخته شده هستند. برند های لوله و اتصالات گازی آریا، ساوه و اهواز نیز از دیگر شرکت های فعال به شمار می روند.
مرکز فروش و عرضه محصولات
نمایندگی لوله و اتصالات گاز و مرکز فروش معتبر تضمین کننده کیفیت ساخت لوله هاست. ضمن آن که امکان مشاوره، تنوع محصولات و خرید با بهترین قیمت را به ارمغان می آورد. شرکت فولاد جهان مهر با بیش از 20 سال تجربه در زمینه فروش لوله و اتصالات فلزی آماده ارائه خدمات است.
قیمت لوله و اتصالات گاز
هزینه و قیمت خرید لوله و اتصالات گازی از دغدغه های اصلی خریداران است. شیوه تولید، جنس و مشخصات فنی لوله و اتصالات فلزی مهمترین و شاید اثرگذارترین پارامتر است. افزایش رده، ضخامت و طول لوله گاز افزایش خدمات و قیمت را به دنبال دارد. به عنوان مثال قیمت لوله گاز 12 متری در قیاس با قیمت لوله گاز 6 متری بالاتر است.

قیمت اتصالات جوشی

در سایت مرکز آهن، قیمت اتصالات جوشی، شامل موارد مختلف از جمله، تبدیل جوشی، زانو، سردنده جوشی، سه راهی گازی، شیر گازی، کپ جوش (جوشی) و زانو جوشی فولادی، مرتبا در حال به روز رسانی است. به این ترتیب هر زمان که به سایت مرکز آهن مراجعه نمایید با آخرین لیست قیمت اتصالات جوشی درزدار و بدون درز، مواجه خواهید شد.

کاربرد لوله و اتصالات گازی

امروزه نیروگاه ها و مراکز تولیدی گاز نظیر پالایشگاه های نفتی، مهمترین حوزه کاربرد لوله های گازی هستند.
صنایع و کارخانه هایی که برای عملکرد خود نیازمند مصرف گاز هستند، از دیگر حوزه‌های مهم به شمار می‌روند. صنایعی نظیر پتروشیمی ها، صنایع مادر و تولیدی ها مانند نیروگاه تولید برق.
لوله و اتصالات گاز خانگی برای انتقال گاز به ساختمان ها و مراکز مسکونی.
پرکاربرد برای واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ، انواع سوله ها و کارگاه ها.

اتصالات مانیسمان چیست؟

اتصالات مانیسمان نوعی اتصالات بدون درز هستند که با مواد مختلفی ازجمله فولاد، کربن استیل و استنلس استیل ساخته می‌شود. این قطعات یکی از انواع اتصالات جوشی هستند. در فرآیند تولید این نوع اتصالات، از شمش توپر فولادی به جای ورقه‌های فلزی استفاده می‌شود. به دلیل بدون درز بودن، این اتصالات قادر به تحمل فشار و دمای بیشتری هستند و مقاومت بالاتری دارند. از این قطعات برای اتصال انواع لوله آهنی بدون درز استفاده می‌شود.

مزایای اتصالات بدون درز مانیسمان

 1. مزایای این نوع اتصالات شامل موارد زیر است:
 2. مقاومت بالا در برابر خوردگی
 3. مقاومت مکانیکی بالا
 4. تحمل فشار بیشتر نسبت به اتصالات درزدار
 5. مقاومت حرارتی بالا، به خصوص در ضخامت‌های بیشتر
 6. استحکام بالا در شرایط خمش
 7. وزن کمتر نسبت به اتصالات درزدار
 8. مقاومت بالا در برابر بخار داغ، ذوب و آلاینده‌های محیطی

معایب اتصالات بدون درز مانیسمان

 1. معایب اتصالات بدون درز شامل موارد زیر است:
 2. قیمت بیشتری نسبت به اتصالات سیاه درزدار دارد.
 3. قابل ساخت در سایزبندی بالاتر از 26 اینچ نیستند.
 4. در زمان بروز نقص فنی، الویت تعویض این اتصالات است.

چگونه از نشتی گازی در اتصالات جلوگیری کنیم؟

نشتی گازی در اتصالات می‌تواند بسیار خطرناک باشد و در صورت عدم رفع آن، منجر به حوادث وقوعی مانند حریق، انفجار و خطرات دیگر شود. برای جلوگیری از نشتی گازی در اتصالات، می‌توانید از روش‌های در این مقاله استفاده کنید:

 1. استفاده از مواد باکیفیت و استاندارد: برای جلوگیری از نشتی گازی در اتصالات، باید از مواد باکیفیت و استاندارد استفاده کنید. موادی که در ساخت اتصالات گازی استفاده می‌شوند باید دارای مدارک استاندارد مربوطه باشند.
 2. استفاده از روش مناسب در نصب اتصالات: برای جلوگیری از نشتی گازی در اتصالات، باید از روش مناسب در نصب اتصالات استفاده کنید. نصب اتصالات باید با دقت و با رعایت قوانین ایمنی انجام شود.
 3. استفاده از لوله های مناسب: برای جلوگیری از نشتی گازی در اتصالات، باید از لوله های مناسب استفاده کنید. لوله هایی که با فشار گازی مطابقت دارند و دارای مدارک استاندارد هستند را باید انتخاب کنید.
 4. استفاده از اتصالات مناسب: برای جلوگیری از نشتی گازی در اتصالات، باید از اتصالات مناسب استفاده کنید. اتصالات با فشار و دمای مناسب را باید انتخاب کنید.
 5. بررسی دوره‌ای اتصالات: برای جلوگیری از نشتی گازی در اتصالات، باید دوره‌ای اتصالات را بررسی کنید و در صورت وجود نشتی، تعمیر و رفع آن را به صورت سریع انجام دهید.
 6. استفاده از مهارت و دانش فنی: برای جلوگیری از نشتی گازی در اتصالات، باید از مهارت و دانش فنی کافی برای نصب و تعمیر اتصالات گازی استفاده کنید.

در کل، برای جلوگیری از نشتی گازی در اتصالات، باید از مواد باکیفیت، روش مناسب در نصب، لوله های و اتصالات مناسب، بررسی دوره‌ای اتصالات و استفاده از مهارت و دانش فنی کافی استفاده کنید. همچنین، در صورت وجود نشتی، باید به سرعت آن را تعمیر و رفع کنید.

مزایای استفاده از اتصالات گازی

اتصالات از جهات مختلف دارای مزیت های فراوانی هستند. چراکه خطوط انتقال گاز و مسیر لوله کشی نیاز به تغییرات متعددی دارد. از این رو اتصالات مختلف نظیر اتصالات جوشی گاز عنصری کلیدی در این خصوص هستند. از جمله مزیت های بهره مندی از این تجهیزات عبارتند از:

 1. امکان تغییر جهت در مسیر لوله کشی گاز. انواع زانویی جوشی درزدار یا مانیسمان کاربرد فراوانی دارند.
 2. امکان تغییر اندازه و سایز لوله گاز، این کار اغلب به وسیله تبدیل جوشی گاز انجام می شود.
 3. ایجاد انشعاب و شاخه های مختلف در جهت های گوناگون. انشعاب گیری به وسیله انواع سه راهی‌، تبدیل و چهار راهی صورت می پذیرد.
 4. امکان اتصال به دستگاه ها و تجهیزات مختلف. اتصال بوشن می تواند در این زمینه کاربردی باشد.
 5. مسدود کردن مسیر های لوله کشی. گپ و درپوش فلزی انتخاب خوبی برای این امر هستند.

آیا می‌توانیم خودمان اتصالات گازی را نصب کنیم؟

نصب اتصالات گازی یک کار پیچیده و خطرناک است و باید توسط فنی‌کاران مجرب و متخصص انجام شود. این کار تنها برای افرادی که دارای دانش و مهارت فنی کافی بوده و در زمینه نصب اتصالات گازی تجربه دارند، ممکن است. اگر شما افرادی هستید که در زمینه نصب اتصالات گازی تجربه و دانش کافی ندارید، توصیه می‌شود که این کار را به فنی‌کاران مجرب و متخصص بسپارید.

نصب نادرست اتصالات گازی می‌تواند منجر به نشتی گازی، حوادث وقوعی مانند حریق و انفجار شود که خطرات جدی برای سلامتی و امنیت شما و دیگران را به همراه دارد. بنابراین، اگر شما از نصب اتصالات گازی توسط خودتان مطمئن نیستید، به هیچ وجه این کار را انجام ندهید و به فنی‌کاران مجرب و متخصص مراجعه کنید.

در کل، نصب اتصالات گازی یک کار پیچیده و خطرناک است و توصیه می‌شود که تنها توسط فنی‌کاران مجرب و متخصص انجام شود. در صورتی که شما دانش و مهارت فنی کافی ندارید، به هیچ وجه این کار را انجام ندهید و به فنی‌کاران مجرب و متخصص مراجعه کنید تا این کار را برای شما انجام دهند.

خلاصه:
اتصالات گازی برای اتصال لوله های گازی و دستگاه های گازی به هم استفاده می شوند و باید با ایمنی کامل و با استفاده از مواد باکیفیت و استاندارد نصب شوند. نوع اتصالات گازی باید با فشار دستگاه گازی و لوله های گازی استفاده شده متناسب باشد و قبل از نصب، باید اتصالات و لوله ها بدون هیچ گونه خراش و ضربه ای باشند. همچنین باید از نصب اتصالات گازی در محل های دمای بالا و رطوبت بالا خودداری شود. نصب و استفاده از اتصالات گازی به درستی، می تواند به ایمنی و عملکرد بهتر سیستم های گازی کمک کند.برای خرید اتصالات گازی و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت سحرگاز مرجعه کنید.

یخ زنی اتصالات لب جوش (Beveling)

انتهای اتصالات لب جوش جهت جوشکاری پخ زده می شود، شکل این پخ متناسب با ضخامت متفاوت خواهد بود. استاندارد B16.2SASME نحوه آماده سازی و پخ زنی اتصالات لب جوش را فراهم آورده است.

این استاندارد کلیه ملزومات برای شکل دهی خارجی، داخلی، ابعاد و تلرانس ابعادی مجاز برای پخ زنی را ارائه می کند. جوش دادن پخ و نیازهای استانداردی ترکیبی با برخی استانداردهای دیگر نظیر ASME B16.9 برای اتصالات و ASME B16.5 وB16.34 می باشد.

 

منبع : سحر گاز

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

جهت دسترسی به حساب کاربری خود وارد شوید