فرمول محاسبه وزن آهن آلات

فرمول محاسبه وزن آهن آلات

معمولا هر ماده‌ای چگالی خاص خود را دارد. چگالی فولاد برابر 7.85g/cmمی‌باشد که گاها برای راحتی بیشتر، مقدار آن در محاسبه وزن آهن آلات همان 8 در نظر گرفته می‌شود. اما ما در اینجا مقدار آن را 7.85g/cmدر نظر می‌گیریم.

به این ترتیب شما با بدست آوردن سطح مقطع و جاگذاری آن در فرمولی که در ادامه آن را معرفی می‌کنیم، به راحتی می‌توانید وزن مقطع فولادی موردنظرتان را بدست آورید. برای دسترسی به جدول وزن آهن آلات بر روی لینک کلیک کنید.

فرمول محاسبه وزن آهن آلات

برای محاسبه وزن تمامی مقاطع فولادی تنها یک فرمول کلی وجود دارد و شما با یادگیری آن می‌توانید در هر زمان و هر جایی وزن مقطع فولادی مورد نظرتان را محاسبه کنید. فرمول وزن آهن آلات به شکل زیر است:

در این فرمول وزن بر حسب کیلوگرم، مساحت سطح مقطع بر حسب میلی‌متر مربع و طول بر حسب متر می‌باشد. چگالی محصول نیز (7.85g/cm3) باید بر حسب گرم بر سانتی‌مترمکعب در فرمول جاگذاری شود.

به این ترتیب شما تنها با جایگذاری مساحت سطح مقطع، طول و چگالی در فرمول بالا می‌توانید وزن محصول را بدست آورید. پس این فرمول را یاد بگیرید و آن را به ذهنتان بسپارید.

با توجه به اینکه میلگرد، نبشی، تیرآهن و سایر آهن ‌آلات، هر کدام سطح مقطع متفاوتی دارند، این موضوع می‌تواند روی روش محاسبه تاثیرگذار باشد. برای همین ما این فرمول را برای هر مقطع فولادی به صورت مفصل و با مثال توضیح داده‌ایم.

محاسبه وزن میلگرد

میلگرد یکی از پرکاربردترین محصولات فولادی است که بیشترین استفاده از آن در سازه‌های بتنی برای جبران مقاومت کششی پایین بتن می‌باشد. میلگردها در دو نوع میلگرد ساده و آجدار تولید و به بازار عرضه می‌شوند که تفاوت آن‌ها به سطح رویی میلگرد برمی‌گردد.

میلگردهای ساده هیچ برجستگی روی سطح خود ندارند اما میلگردهای آجدار همانطور که از نامش مشخص است، دارای برجستگی (آج) در سطح خود هستند.

فرمول محاسبه وزن میلگرد برای تمامی میلگردهای ساده و آجدار یکسان است و نوع میلگرد در محاسبه وزن میلگرد تاثیری ندارد. شما برای محاسبه وزن میلگردهای موجود در بازار از فرمولی که در زیر می‌بینید، می‌توانید استفاده کنید.

محاسبه وزن نبشی

نبشی که عموما با هدف تقویت و استحکام ساختمان بکار برده می‌شود، یکی دیگر از آهن آلات رایج در سطح کشور است. این مقطع فولادی از دو سطح عمود بر هم تشکیل شده است که این دو سطح به صورت مساوی یا نامساوی ساخته می‌شوند.

همانطور که اشاره کردیم نبشی‌ها به دو صورت بال مساوی و بال نامساوی در بازار داخلی موجود هستند اما فرمول وزن نبشی برای هر دو یکی است.

نبشی‌های بال مساوی از اندازه 20 تا 250 میلی‌متر و نبشی‌های بال نامساوی از اندازه‌ ۲۰*۳۰ تا ۹۰*۲۵۰ میلی‌متر تولید می‌شوند.  نامگذاری نبشی‌ها با کمک سه عدد مشخص می‌شود که این اعداد ارتفاع و ضخامت بال‌ها را نشان می‌دهد.

برای مثال نبشی 3*60*60 به این معنی است که ارتفاع بال این نبشی هر کدام 60 میلی‌متر و ضخامت آن 3 میلی‌متر است. شما برای محاسبه وزن نبشی می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید.

محاسبه وزن پروفیل

پروفیل‌ها قطعات فولادی هستند که در اشکال مختلفی تولید می‌شوند و در ساخت در و پنجره، میز و صندلی، تجهیزات بدن‌سازی، تابلوهای تبلیغاتی و راهنمایی بکار برده می‌شوند.

همانطور که اشاره کردیم این آهن آلات بر حسب شکل و کاربردشان به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند و برای اینکه بتوانید وزن پروفیل را محاسبه کنید، باید با نوع پروفیل آشنا باشید.

پروفیل قوطی مربع، پروفیل قوطی مستطیل، پروفیل‌ درب و پنجره، پروفیل چهارچوب فلزی و پروفیل‌های زد و پروفیل‌های تقویتی گالوانیزه و پروفیل‌های قوطی ستونی از انواع پروفیل‌های موجود در بازار هستند.

محاسبه وزن پروفیل نیز دقیقا شبیه به دیگر آهن آلات است و شما باید ابتدا مساحت سطح مقطع آن را بدست آورید. برای نمونه برای محاسبه وزن قوطی مربع باید طبق فرمول زیر عمل کنید:

محاسبه وزن لوله

لوله‌های فولادی یکی دیگر از مقاطع پرمصرف بازار هستند که شکل ظاهری آن‌ها به صورت استوانه‌ای توخالی و بلند است. شما برای محاسبه وزن لوله به قطر بیرونی و ضخامت آن نیاز دارید. ابتدا باید مساحت سطح مقطع لوله را بدست آورید.

برای این منظور به شکل زیر باید عمل کنید.

البته فروشندگان و تولیدکنندگان به تجربه فرمول ساده‌تری برای محاسبه‌ی وزن تقریبی لوله‌ی آهنی ۶ متری ساخته‌اند که برابر است با ۱۴۷ × قطر خارجی لوله × ضخامت

محاسبه وزن ورق فولادی

ورق‌های فولادی همانطور که از نام آن‌‌ها مشخص است، نوعی ورق فلزی مسطحی می‌باشند که می‌توانند از هر فلزی ساخته شوند. ورق فولادی در انواع مختلفی همچون ورق سیاه، ورق آجدار و ورق اسیدشویی در بازار موجود است. با توجه به سطح مقطع ورق فولادی محاسبه وزن آن آسان است.

محاسبه وزن تیرآهن

تیرآهن شناخته‌ترین مقطع فولادی در ساختمان‌سازی است که مطمئنا شما نیز با آن آشنایی دارید. این محصول فولادی حجم مصرفی بالایی به عنوان ستون اسکلت ساختمان دارد و در دو نوع تیرآهن معمولی و تیرآهن هاش در بازار داخلی بکار برده می‌شود.

تیرآهن از دو صفحه افقی به نام بال و یک ورق بین آن‌ها تشکیل شده است که به آن جان گفته می‌شود. برای محاسبه‌ ورق تیرآهن شما باید مساحت سطح مقطع تیرآهن را بدست آورید.

تفاوت انواع تیرآهن موجود در بازار آهن آلات مربوط به نسبت اندازه بال و جان در دو تیرآهن می‌باشد. تیرآهن هاش نسبت به دیگر تیرآهن‌ها دارای بال‌های عریض‌تری هستند.

البته این تفاوت‌ها به این معنی نیست که برای محاسبه وزن انواع تیرآهن‌ها نیاز به فرمول جداگانه‌ای دارید. برای محاسبه وزن تیرآهن باید از اندازه‌ سطح مقطع و طول تیرآهن اطلاع داشته باشید. فرمول محاسبه وزن تیرآهن به شکل زیر است:

این محاسبات برای آهن آلات است. می‌توانیم برای استیل با چگالی ۷.۸۴ و برای آلومینیوم با چگالی ۲.۷ همین محاسبات را با جایگزینی این اعداد با ۷.۸۶ که چگالی آهن است٬ همین محاسبات را تکرار کنیم. همین‌طور هر ماده‌ی دیگری که چگالی آن در دست باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

جهت دسترسی به حساب کاربری خود وارد شوید