مشخصات الکترود های جوشکاری

مشخصات الکترود های جوشکاری

مشخصات الکترود های جوشکاری :

در جوشکاری مشخصات الکترودها با یک سری اعداد مشخص می گردند. اعداد مشخصه به ترتیب زیر می باشد.

E 60 10
E = جریان برق
۶۰ = کشش گرده جوش بر حسب پاوند بر اینچ مربع
۱ = حالات مختلف جوشکار ی
۰ = نوع جریان می باشد.

* علامت اول :
در علائم الکترود بالا E مشخص می نماید که این الکترود برای جوشکاری برق بوده با استقاده می شود. ( بعضی از الکترودهای پوشش دار هستند که در جوشکاری با اکسی استیلن از آنها استفاده می شوند مانند FC18 ).
* در علامت دوم :
عدد ۶ و ۰ یعنی مشخصه فشار کشش گرده جوش بر حسب پاوند بر اینچ مربع بوده بایستی آن را در ۱۰۰۰ ضرب نمود یعنی فشار کشش گرده جوش این نوع الکترود ۶۰۰۰۰ پاوند بر اینچ مربع است.
Kg/mm2
* علامت سوم :
حالات جوش را مشخص می کند که همیشه این علامت ۱ یا ۲ یا ۳ می باشد. الکترودهائی که علامت سوم آنها ۱ باشد در تمام حالات جوشکاری می توان از آنها استفاده کرد. و الکترودهائی که علامت سوم آنها عدد ۲ می باشد در حالت سطحی و افقی مورد استفاده قرار می گیرند. الکترودهائی که علامت سوم آنها ۳باشد تنها در حالت افقی مورد استفاده قرار می گیرند.

* علامت چهارم :
خصوصیات ظاهری گرده جوش و نوع جریان را مشخص می نماید که این علائم از ۰ شروع و به ۶ ختم می گردند.
چنانچه علامت چهارم یا آخر صفر باشد موارد استعمال این الکترودها تنها با جریان مستقیم یا DC و با قطب معکوس می باشد. نفوذ این جوشکاری زیاد و شکل مهره های جوش آن تخت و درجه سختی گرده جوش تقریباً زیاد می باشد.
چنانچه علامت چهارم یک باشد موارد استعمال این الکترود با DC , AC می باشد. شکل ظاهری جوش این الکترود صاف و در شکافها و درزها کمی مقعر و درجه سختی جوش کمی زیادتر از گرده اول است.( AC = جریان متناوب و DC = جریان مستقیم می باشد. )
اگر علامت چهارم ۲ باشد موارد استعمال الکترود با AC , DC می باشد.نفوذ جوش متوسط و درجه سختی جوش کمی کمتر از دو گروه قبل می باشد نمای ظاهری آن محدب است.اگر علامت چهارم ۳ باشد این الکترود را می توان با جریان AC متناوب یا جریان مستقیم به کار برد. درجه سختی گرده جوش این الکترود کمتر از دو گرده اول و دوم و کمی بیشتر از گرده سوم می باشد و نیز در دارای قوس الکتریک خیلی آرام و نفوذ کم و شکل مهره های آن در درزهای شکل محدب می باشد.اگر علامت چهارم ۴ باشد این الکترود را می توان با جریان DC , AC به کار برد.موارد استعمال این الکترود برای شکافهای عمیق یا در جائی که چندین گرده جوش به روی هم لازم است می باشد.
چنانچه علامت آخر ۵ باشد مشخصه این علامت این است که فقط جریان DC مورد استفاده قرار می گیرد و موارد استعمال آن در شکافهای باز و عمیق است. درجه سختی گرده جوش این الکترود کم و دارای قوس الکتریکی آرامی است و پوشش شیمیایی آن از گروه پوشش الکترودهای بازی است.

انواع الکترود (سیم جوش)

الکترود جوشکاری یا همان سیم جوش انواع مختلفی دارد. الکترودها براساس کاربردشان از جمله خواص فلز پایه، وضعیت درز، نوع درز اتصال، مقدار جوش مورد نیاز، نوع جریان جوشکاری، دقت مونتاژ و بعضا ضوابط آئین نامه ای تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این نوع الکترودها، دارای قیمت های متفاوتی هستند. به عنوان مثال قیمت سیم جوش میکا E6013 با قیمت سیم جوش میکا E6018 با یک سایز و اندازه متفاوت است. علت اصلی آن هم بخاطر نوع استفاده وکاربرد هر نوع سیم جوش است.

 

الکترود جوشکاری E6013 چیست؟

الکترود جوشکاری E6013 یکی از انواع الکترود جوشکاری است. مشخصات الکترود براساس تعدادی عدد و یک حرف متمایز می شود که یک سری اطلاعات در رابطه با الکترود را می دهد. لازم به ذکر است این شماره گذاری بر روی الکترودها بر اساس انجمن جوش آمریکا (American Welding Society) AWS رواج یافته است. روش نام گذاری بدین صورت است که حرف E از اول حرف کلمه الکترود به انگلیسی (Electrode) گرفته شده است و برای جوشکاری قوس الکتریکی استفاده می شود. دو عدد بعد از حرف E (بعضا سه عدد هم می تواند باشد که در این صوت تعداد اعداد بعد از حرف E پنج عدد می شود) که در اینجا یعنی عدد ۶۰  بیانگر حداقل مقاومت کششی قطر الکترود برحسب کیلو پوند بر اینچ مربع می باشد که معادل ۴۲۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع است. این عدد برای محاسبات جوش در سازه ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. عدد بعد از ۶۰ ، وضعیت جوشکاری را مشخص می کند که در اینجا یعنی عدد ۱، شامل تمام وضعیت های جوشکاری می شود که بسیار مناسب برای جوشکاری ساختمان، با توجه به حالت های مختلف جوشکاری است. تمام وضعیت های جوشکاری یعنی حالت های تخت، افقی، سربالا و سقفی می باشد. عدد بعدی یا آخرین عدد، نشان دهنده نوع جریان و پوشش الکتروداست. در اینجا عدد ۳، یعنی نوع جریان یکسو با قطبیت مستقیم و معکوس یا جریان متناوب و پوشش آن از نوع روتیلی می باشد.

 

آدرس کارخانه تولیدی الکترود جوشکاری میکا

همانطور که گفته شد الکترود E6013 میکا یکی از محصولات شرکت الکترود نورین میکا می باشد. کارخانه تولیدی الکترود میکا در شهر ابهر از توابع استان زنجان، کیلومتر ۱۰ جاده ترانزیت، شهرک صنعتی نورین، جنب سیم و کابل ابهر قرار دارد.

 

مصارف الکترود E6013

مصارف سیم جوش میکا  E6013 بسیار متنوع می باشد.، این نوع الکترود مناسب برای جوشکاری فولادهای ساختمانی، کشتی سازی، دیگ بخار، مخازن و ورق های نازک، صنایع ماشین سازی و سازه های فلزی و ساخت سوله می باشد.

 

نگهداری الکترود

الکترودها را باید در جای خشک  و بدور از رطوبت نگهداری کرد. در صورت رسیدن رطوبت به الکترود باعث مشکلات جدی در جوشکاری شده و کیفیت جوش را به شدت پائین می آورد. این مهم در زمان جوشکاری هم بعضا اتفاق می افتد که الکترودها بر روی زمین مرطوب گذاشته شده و کیفیت خود را از دست می دهند. برای انبار کردن الکترودها حتی الامکان باید بر روی پالت های چوبی قرارداده و از زمین فاصله داشته باشند تا رطوبت زمین را جذب نکنند.

 

نکات مهم در خرید سیم جوش

مهم ترین نکته در خرید سیم جوش سالم بودن الکترود است. یعنی از کیفیت مرغوب و نگهداری آن مطمئن باشید.همچنین تاریخ تولید الکترود نیز بر روی کارتن های سیم جوش نوشته شده است.

 

بسته بندی الکترود

الکترود ها معمولا در کارتن های ۲۰ کیلویی بسته بندی می شوند. به عنوان مثال سیم جوش میکا E6013 در کارتن های ۲۰ کیلویی بسته بندی شده اند. برای سایز الکترود با قطر ۲/۳ و ۴، در داخل کارتن ۲۰ کیلوئی، ۴ بسته پنج کیلوگرمی قراردارد. برای سایز الکترود با قطر ۲.۵ در داخل کارتن، هشت بسته ۲.۵ کیلوگرمی قراردارد. بر روی روی هر کارتن و بسته های کوچکتر، نوع الکترود و نام سازنده آن و دیگر مشخصات قید شده است.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

جهت دسترسی به حساب کاربری خود وارد شوید